ZBRANĚ JAPONSKÝCH VÁLEČNÍKŮ - SAMURAJŮ

výrobky firmy Cold Steel versus starožitné originály

Japonský meč byl a je považován za jednu z nejstrašnějších zbraní minulosti a také zároveň za jeden z nejdokonalejších výrobků světového mečířství. Historie japonského meče je nerozlučně spjata s historií celého Japonska a především s historií samurajů. Samurajové byli jakousi obdobou evropských rytířů. Už samotný význam slova samuraj – „ten, který slouží“ – naznačuje i cíle velice podobné ideálu rytíře (evropského) bojujícího ve službách svého panovníka. Jako odznak svého postavení měli právo nosit dvojici mečů dai-šo. Dai-šo se skládala z dlouhého meče dai-to KATANA a z krátkého meče šó-to WAKIZAŠI. Kromě vojenského výcviku patřila k průpravě samuraje také výchova duchovní. Různá pravidla poučky a zásady, které se postupně vykrystalizovaly v mravní kodex, známý pod názvem BUŠIDÓ. Pro samuraje byl meč symbolem cti a zhmotněním ideálů. Platilo, že meč je „duší“ samuraje a často vlastník dával svému meči i jméno. Je pochopitelné, že předmět takovéhoto významu musel být dokonalý a to jak po stránce řemeslného zpracování, tak i uměleckým pojetím.

Text: Jakub Zeman a Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký

 

Od shora dolů – wakizaši, tači, katana, katana, wakizaši. Všimněte si různých délek čepelí i rukojetí.

Od shora dolů – wakizaši, tači, katana, katana, wakizaši. Všimněte si různých délek čepelí i rukojetí.

 

 

V tomto článku se zaměříme na výrobky společnosti Cold Steel designované Stevenem Seagalem. Steven Seagal je americký herec, scénárista, režisér, producent, bluesový zpěvák a mistr bojových umění. Bojová umění se mu v mládí natolik zalíbila, že se v sedmnácti letech rozhodl odcestovat do Japonska, aby se mohl učit od největších žijících mistrů. Černý pás (první dan ) získal v roce 1974 (mimo aikido získal černý pás v karate, judo a  kendo). O rok později si otevřel, jako první Američan, v Japonsku školu aikida a oženil se, se svou první ženou Miyako (dcerou japonského učitele bojových umění). Navzdory tomu, že nebyl Japonec, tak on i jeho škola získala všeobecné uznání. Mnoho let žil v Japonsku a posléze se vrátil do USA.

 

Steven Seagal je americký herec, scénárista, režisér, producent, bluesový zpěvák a mistr bojových umění.

 

 

Pro Cold Steel Steven Seagal navrhl 5 produktů: Katanu, Wakizaši, Helmet Breaker, Sword Breaker a Ten Shin. Dnes se zaměříme na Seagal Signature Katana, Seagal Signature Wakizaši a Steven Seagal Helmet Breaker.

 

Wakizaši, katana a helmet breaker designované Stevenem Seagalem pro společnost Cold Steel.

Wakizaši, katana a helmet breaker designované Stevenem Seagalem pro společnost Cold Steel.

 

Ke spolupráci na článku jsem si přizval svého kamaráda japonologa Jakuba Zemana, jehož specializací jsou japonské meče, mečové záštity tsuba, necuke a japonské užité umění. Jakub je také praktikantem kenjutsu (vede malou školu Hakuzan) a v současné době je držitelem 4.danu ve stylu Toyama ryu a žák senseje Nakagawy. Poskytl originály na společné focení a vyjádřil se jak k originálům, tak i k Seagalovým produktům od firmy Cold Steel.

 

Jakub Zeman při tamešigiri. -  vysoce pokročilá technika sekání pěti rohoží najednou.

 

 

Katana

Na stojánku nahoře, originál -  Wazamono katana  od mistra Masahira z první poloviny 17.století, dole - Seagalova reprodukce ve spolupráci s firmou Cold Steel - Seagal Signature Katana

Na stojánku nahoře, originál -  Wazamono katana  od mistra Masahira z první poloviny 17.století, dole - Seagalova reprodukce - Seagal Signature Katana.

 

Originál: Wazamono katana  od mistra Masahira z první poloviny 17.století

sign.(tači mei) Hišú Kawači (no)daidžó Fudžiwara Masahiro (1628 - 1665) - Hizen Masahiro 1.generace, délka čepele 68 cm

Hon zukuri, mači okuri, iori mune, čú kissaki, Hizen nakago, našidži hada, čódži gonome hamon s řadou hataraki, aši, jaki kuzure,jó,lokálně ara nie, nie sake etc..

Čepel je v plném tvaru, bez defektů, polišovaná v tradičním brusu sašikomi.

Koširae: železná  nadekaku gata takazógan čimeguri no tacu no zu cuba, s námětem draka prolézajícího povrchem, atrib.škola Nara, 19.stol.,publikováno v : Cuba, záštita japonského meče, str.70,  šakudó mekki unrjú no zu fuči-kašira s námětem draků v oblacích, škola Gotó, šakudó menuki s motivem draků, železné kodžiri s námětem unrjú (draků v oblacích), atrib.Hizen.  Mistr Masahiro byl narozen ve 12.roce éry Keičó(1607), jeho otec Jošinobu byl manželem dcery legendárního Hizen Tadajošiho(1.generace). Jeho skutečné jméno bylo Hašimoto Sadendžiró, pozdější jméno Jašičibei, meče původně signoval jménem Masanaga正永. V devátém roce éry Genna (t.j..1623) ve svých devatenácti letech demonstroval své výjmečné mečířské schopnosti před knížetem provincie Hizen, Nabešima Kacušigem ( 1580 – 1657), a obdržel od něj znak ,,hiro" Masahiro do jména Masahiro a roční důchod dvaceti koku(1,8 hektolitru) rýže. Jedno koku byla objemová míra, ekvivalent množství rýže, kterou snědl tehdejší japonec za dobu jednoho roku, ve které dostávali samurajové tradičně své služné. De facto se  Masahiro stal dvorním mečířem knížete z Hizenu.

 

nahoře, originál -  Wazamono katana  od mistra Masahira z první poloviny 17.století, dole - Seagalova reprodukce ve spolupráci s firmou Cold Steel - Seagal Signature Katana.

Detail rukojeti (nazývaný cuka) a záštity (nazývané cuba) nahoře, originál -  Wazamono katana  od mistra Masahira z první poloviny 17.století, dole - Seagalova reprodukce - Seagal Signature Katana.

 

 

Seagalova reprodukce - Seagal Signature Katana

Velkou výhodou je plný tvar čepele, evokující, spolu s úctyhodnou délkou ódanbira čepele z období Nambokučó (1333 - 1393). Hlubší zakřivení čepele (sori) dává meči eleganci, obvyklou u mečů koto obzvláště mezi 10.-15.stoletím. Příslušenství je samozřejmě u meče tohoto typu vždy oproti originálům kompromisní, v tomto případě neuráží, dekor hromoklínu sankošo (sáns.wadžra) evokuje ezoterický buddhismus škol Tendai a především Šingon šú, uctívané samurajskými válečníky po staletí. S mečem se dá praktikovat iai i tamešigiri, přes úctyhodnou délku čepele je dobře vyvážen, nepůsobí humpolácky a seká velice dobře. Ideální meč pro budóky většího vzrůstu, pro které originální meč o obvyklé délce (teisun) cca 69 cm působí tak trochu jako větší wakizaši. Nic obdobného se zde na trhu nevyskytuje. Tento meč se Seagalovi i Cold Steelu opravdu povedl.

 

Detail záštity(nazývané cuba)  výrobku Seagal Signature Katana.

 

 

 

Wakizaši

Nahoře originál - Naginata naoši wakizaši, čepel období Muromači, 14.-15.stol. a dole Seagalova reprodukce ve spolupráci s firmou Cold Steel - Seagal Signature Wakizaši.

Nahoře originál - Naginata naoši wakizaši, čepel období Muromači, 14.-15.stol. a dole Seagalova reprodukce - Seagal Signature Wakizaši.

 

Originál: Naginata naoši wakizaši, čepel období Muromači, 14.-15.stol.

Jedná se o klasický příklad úpravy čepele halapartny (nebo spíše v evropské terminologie kůsy) naginata na meč. Příslušenství z 19.století je velmi kvalitní, železná záštita cuba je práce školy Nara, obústek a hlavice rukojeti je ze slitiny mědi a zlata (šakudó) a jedná se o práci cizelérské rodiny Gotó.  Čepel s rovnou linií kalení suguha hamon a textura překládání (itame hada) může evokovat práci ve stylu Jamaširo-den.  Vzhledem k tomu, že se od doby Muromači výrazně protáhlo zakřivení čepele u hrotu (sakizori), čepele naginat upravované na meče jsou z hřbetní strany odbroušeny do podoby běžného meče (naginata naoši). Pochopilelně se krátil a nově vytvarovával řap čepele (nakago), který u naginat býval z účelu zpevnění ratiště většinou  delší, než samotná čepel.

 

Detail rukojetí (nazývaných cuka) a záštit (nazývaných cuba), nahoře originál - Naginata naoši wakizaši a dole Seagalova reprodukce - Seagal Signature Wakizaši.

 

Seagalova reprodukce - Seagal Signature Wakizaši 

Ačkoliv propagační materiály Cold Steelu tvrdí, že inspirací pro jejich dílko je vzácný originál se Seagalovy sbírky, výsledkem je hybrid - wakizaši s čepelí neupravené naginaty, tj. s neodbroušeným hřbetem (mune). Takovou zbraň by si samuraj nikdy k pasu nepřipnul. Nicméně inspirací opravdu může být ,,originál" - v době Meidži se po zákazu veřejného nošení mečů (haitó rei) z roku 1877 hromadně vyvážely meče většinou slabší kvality pro zámořské evropské a americké sběratele. Kompletovalo se hromadně ledascos a v oné době mohl vzniknout i příslušný bastl. Stejně jako u Helmet Breaker -Hačiwari se jedná o kreativitu nepříliš poučeného tvůrce. Meč asi zaujme opět milovníka anime nebo jiného povrchnějšího příznivce Japonska.

 

Detail záštity(nazývané cuba)  výrobku Cold Steel Seagal Signature Wakizaši.

Detail záštity(nazývané cuba)  výrobku Seagal Signature Wakizaši.

 

Detail hrotu(nazývaného kissaki) čepelí, vpravo originál - Naginata naoši wakizaši a vlevo Seagalova reprodukce - Seagal Signature Wakizaši.

 

 

Hačiwari - Helmet Breaker

Nahoře originál: Hačiwari, 19.století a dole Seagalova reprodukce – Steven Seagal Helmet Breaker.

Nahoře originál: Hačiwari, 19.století a dole Seagalova reprodukce – Steven Seagal Helmet Breaker. 

 

Originál: Hačiwari, 19.století

Parýrovací zbraň ,,lamač přileb"hačiwari (parýrování – odrazit ránu, krýt), apokryfně datovaná, první rok éry Genkó", t.j.1321, s obvyklým apokryfním přípisem ,,pro Kusunogi Masašigeho zhotovil Goró njúdó Masamune". Hačiwari je poprvé zmiňováno v policejním bojovém umění Haširi mawari v knížectví Owari ve 30.-40.letech 19.století, ale vychází z mnohem  starší zbraně hahiki. Jedná se o policejní zatýkací prostředek (torimono dógu) vybavený  čtyřhranou ,,čepelí" bez ostří s hákem na zachytávání čepelí (tačimogi no kagi). Hrany sloužily pro ohnutí nebo přeražení delikventovy čepele při zásahu její ploché strany. Ostří absentuje, protože účelem bylo zatčení, nikoliv eliminace narušitele pořádku.

 

Detail rukojeti a záštity – nahoře originál hačiwari, dole Seagalova reprodukce – Steven Seagal Helmet Breaker. 

 

Seagalova reprodukce – Steven Seagal Helmet Breaker

Oproti originálu je největším rozdílem fakt, že Helmet Breaker - hačiwari obsahuje ostří. Otázkou je, co bylo vlastně účelem vytvořit tuto zbraň. Nejedná se o reprodukci tradiční zbraně, které jinak lidé od Cold Steelu zhotovují velice kvalitně a s citem, ale ani jako prostředek sebeobrany, na to je Seagalův výtvor (i oproti originálům) příliš velký a zcela nevhodný pro skryté nošení. Navíc má oproti originálům zcela zbytečně  na pochvě kurigatu (očko pro šňůru sage ó, kterou se zbraň váže k opasku obi), prvek, mající smysl u japonského meče, ale nikoliv hačiwari. U originálních hačiwari byl vždy pro tento účel toliko prostý příčný otvor v pochvě. Ergo - Seagalovo hačiwari je zajímavůstka pro povrchní nadšence o japonský meč a bojová umění. Co s ní budou dělat, bůh suď.

 

Detail záštity (nazývané cuba) výrobku Steven Seagal Helmet Breaker.

Detail záštity (nazývané cuba) výrobku Steven Seagal Helmet Breaker.

 

Hačiwari – nahoře Seagalova reprodukce a dole originál z 19.století.

Hačiwari – nahoře Seagalova reprodukce a dole originál z 19.století.

Odeslat článek známému   Vytisknout