KRIS DAGGER a KRIS SWORD
Společnost Cold Steel nabízí model KRIS ve dvou variantách. Oba modely jsou inspirovány tradiční filipínskou variací krisu, která se nejčastěji používala a používá na nejjižnějším ostrově Mindanao a také na Visajaských ostrovech. Delší KRIS SWORD - meč a menší variantu KRIS DAGGER – dýku. Čepele obou nabízených modelů jsou vyrobeny z uhlíkové oceli 1055. Jsou saténově leštěné a dodávají se samozřejmě plně nabroušené. Společnost Cold Steel v minulosti vyráběla několik zajímavých zbraní, které měly své předlohy přímo v tradičních modelech z Filipín. Jednalo se například o nůž balisong, meč barong, mačetu barong a meč Filipino Memorial bolo. Filipínské ostrovy jsou velice známé svým obrovským sortimentem zbraní s ostřím.
Text a foto: Martin Hradecký
Indonéský kris a maska Baronga z ostrova Bali.
Celková délka modelu KRIS DAGGER je 464 mm a jeho hmotnost 519 g. KRIS SWORD váží 680 g a jeho celková délka je 660 mm. Čepele těchto Krisů se vyznačují specificky zvlněným tvarem, zde se třemi konkávními křivkami a dlouhým, klesajícím hrotem, který se nachází u všech mečů Kris. Tato vlnitá čepel plynule přechází v záštitu nazývanou Gangya. Záštita je vybavena tradičními zdobenými prvky, přičemž kratší chrání prsty a delší chrání zápěstí, palec a předloktí.
Společnost Cold Steel nabízí delší model KRIS SWORD - meč a menší variantu KRIS DAGGER – dýku.
Klasické rukojeti zdůrazňují a preferují pevnost a odolnost před módou. Jsou ručně vyřezávané z exotického tvrdého dřeva Sal, omotané drátem a zdobené mosazí. Tvar zakončení rukojeti tzv. hlavice je inspirovaná tvarem zobáku papouška, je tedy specificky zakřivená pro jistější a komfortnější úchop. Každý Kris je dodáván se stejně pevnou a praktickou pochvou, připravenou k vystavení na zeď nebo připevnění pomocí opasku připravené k akci. Pouzdro je kombinací dřeva a kůže.
Detail rukojeti a záštity u modelu KRIS DAGGER.
Kris – zbraň z jihovýchodní Asie
Obecně kris patří mezi jednu z nejtypičtějších zbraní jihovýchodní Asie – nejvíce se používá v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Kris nazývaný také keris, karis či kalis je zbraň která má oboustranně broušenou, většinou vlnitou - plamennou čepel. Z pohledu historiků původ krisu pravděpodobně sahá až do devátého či desátého století našeho letopočtu. Bohužel nebylo možné stanovit domovinu této čepele přesně, protože na jejím vytvoření se podíleli obyvatelé různých indonéských ostrovů. Ale podle předpokladů jsou předky krisu Jávané, protože první zmínka o těchto čepelích byla zaznamenána na ostrově Jáva.
Model KRIS DAGGER
Právě Filipínci své varianty krisů, které byly široce používány válečníky Tausug, Samal a Yakan, časem modifikovaly do zbraně nazývané Kalis. Všechny filipínské typy mečů Kalis jsou větší a těžší než ty z Indonésie. I když je to považováno za sekací zbraň, Kalis může být samozřejmě efektivně použit i pro bodnutí. Větší Kalis byl zaveden zpět do Indonésie, zejména v Kalimantanu a Sulawesi, kde je známý jako sundang, sondang, nebo keris Sulu. Kris se většinou nosil (nosí) tak, aby byl v případě nebezpečí ihned po ruce. Podle místních zvyklostí se může nosit vpředu nebo na zádech šikmo upevněný za šerpu.
Různé varianty čepelí originálních indonéských krisů.
Většinou se kris používal pro taktiku rychlého bodnutí či seknutí a stažení zpět. Nejoblíbenější byly útoky na oblast krku, břicha, končetin a ledvin. Kris byl nebezpečný ve stísněných prostorách, kde se tato chladná zbraň používala převážně k bodání. Vlnitá čepel má usnadnit snadnější sekání v bitvě, protože rovná hrana má tendenci uvíznout v protivníkových kostech, zvlněná část umožňuje nositeli krisu snadněji vytáhnout zbraň z těla protivníka. Tento tvar čepele tedy nabízí dobrou rovnováhu mezi řeznou silou a přítlačnou schopností a ostré, robustní hroty velmi dobře pronikají do různých materiálů. Přímý Kris, známý jako „popravčí Kris“, byl používán především pro účely veřejných poprav zločinců.
Zleva model KRIS DAGGER, vedle originální filipínský kris, dále zajímavá zbraň Gunong s pistolovou rukojetí a dýka Balaraw – všechny tři autentické zbraně přivezené přímo z Filipín. Společným znakem je vlnitá čepel.
Test KRISU:
Vyzkoušel jsem a otestoval menší verzi Krisu označenou jako KRIS DAGGER. Přeseknout volně letící (hozený) papír velikosti A4 nebyl pro tento model absolutně žádný problém (video na konci článku).
Přeseknout volně letící (hozený) papír velikosti A4 nebyl pro tento model absolutně žádný problém.
Proto jsem se v další části testu zaměřil na body a průraznost této specifické zbraně. Použil jsem autentické tatami. Jedná se o tradiční japonskou podložku, která může sloužit ke cvičení i odpočinku. Je vyrobena z rýžových stébel a drcené slámy. A to co nás dále zajímá je její tloušťka – což je 50 mm. Opakovaně jsem silově tatami probodnul skrz a to různými body, respektive provedenými z různých úhlů (video na konci článku).
Probodnuté tatami modelem KRIS DAGGER.
Obě varianty nabízených krisů od společnosti Cold Steel naprosto splňují kritéria kvalitních replik autentických filipínských zbraní a to jak designem, tak i funkčností.