Čínské chladné zbraně

Porovnání výrobků od společnosti Cold Steel a starožitných originálů.

 

Důsledkem masového rozšíření moderního wushu bychom mohli nabýt mylného dojmu, že staré čínské chladné zbraně byly nepříliš kvalitní, s čepelemi zhotovenými ze staniolu šelestícím ve větru. Nic by nebylo vzdálenější realitě. Jakkoliv vrchol bojeschopnosti a kvality čínské armády zkulminoval a skončil v druhé polovině éry Čchien-lung (1736 - 1795). Pochopitelně nemůžeme pominout ani tzv. civilní sektor sestávající z místních milicí zajišťujících společnou ochranu před bandity, průvodce karavan či prostě jen osoby věnující se z nějakého důvodu bojovým uměním, zůstává faktem, že všechny historické originály tradičních čínských zbraní, které jsem měl možnost prozkoumat, byly poměrně kvalitní a určitě v trénovaných rukou velice nebezpečné.

 

www.cold-steel.cz_Malba bojujících čínských válečníků na koních – všimněte si různých zbraní, které používají.

Malba bojujících čínských válečníků na koních – všimněte si různých zbraní, které používají.

 

Ostatně konflikty jako Tchajpinská rebelie v letech 1850 - 1871 byly z nemalé části vybojovány právě jimi. Samozřejmě zastaralý způsob válčení nemohl odolat technologickému a vojenskému rozmachu dravých koloniálních velmocí, porážející Čínu v řadě válek, Opiovými počínaje a Boxerským povstáním konče. Pokud již v prvních z uvedených konfliktů představoval účinný dostřel britské pušky Enfield s perkusním zámkem cca 900 metrů (o Amstrongových kanónech s dostřelem několik kilometrů ani nemluvě), není proto překvapivé, že sebelepší kung fu válečníci šli na bitevních polích 19. století od porážky k porážce. Svou roli zde zajisté hrál i fakt, že tradiční vnímání Číny jako říše středu obklopené barbary vedl k určitému zkostnatění myšlení včetně vojenského a despekt mandarínů vůči armádě, tvořené v historii často propuštěnými zločinci či rolníky z oblastí postižených živelnými pohromami, jen doladil úpadek válečnictví zkorumpované pozdně Čchingské říše.

Text: Jakub Zeman

Foto: Martin Hradecký

 

www.cold-steel.cz_Autentické originály čínských zbraní – meče ťien a šavle dao dao.

Autentické originály čínských zbraní – meče ťien a šavle dao dao.

 

Naposledy se chladné zbraně - například dvojruční šavle tadao - objevily v bojích druhé čínsko-japonské války v letech 1937 - 1945, jejich bojový význam byl v éře kulometů, tanků a letadel navzdory enthusiastickým spektáklům čínské produkce posledních let zcela, zcela mizivý.

 

www.cold-steel.cz_Model War sword Ta dao od společnosti Cold Steel.

Model War sword Ta dao od společnosti Cold Steel.

 

Odmyslíme-li kopími ozbrojené studentské bojůvky Rudých gard za kulturní revoluce, renezanci zájmu o staré čínské chladné zbraně vyvolala v poslední třetině 20. století až vlna filmů s tématikou bojových umění a jejich následné rozšíření do celého světa.

Fakt, že vlastnictví reálné chladné zbraně je i v současné Číně z právního hlediska téměř nemožné, vedl k produkci tzv. ,,plecháren"  - výše uvedených. Staniolové čepele mají navíc tu výhodu, že jsou lehčí než původní originály a proto je jimi možno rotovat velmi rychle. Což dozajista ocení všichni mimo odbornou veřejnost. Osobně považuji tento trend za zdegenerovaný a politický. Reálné bojové umění se lze naučit jen s reálnou, a pokud možno, ostrou zbraní. Ale je to můj osobní, subjektivní názor. Ostatně i gymnastika je krásná a pokud jí někdo provádí atrapami zbraní, proč ne?

Proto mě velice potěšilo, když jsem byl požádán, abych zkomparoval velice pěknou řadu čínských chladných zbraní - a zdůrazňuji zbraní, nikoliv jejich atrap, maket a travestií - z produkce firmy Cold Steel, s jejich protějšky -  historickými originály z českých sbírek.

 

www.cold-steel.cz_Čínské zbraně od společnosti Cold Steel – War sword, Gym sword a Jade lion gym sword.

Čínské zbraně od společnosti Cold Steel – War sword, Gym sword a Jade lion gym sword.

 

Originál: Párové motýlí nože 蝴蝶雙刀 húdié shuāngdāo (pinyin), Jižní Čína -  19.stol. délka čepele 37,5 cm

Jedná se o typicky jihočínskou zbraň, kterou si bude většina čtenářů spojovat se stylem wing chun/ wing tsun, dlužno poznamenat, že se s ní můžeme setkat i v řadě jiných škol. Kromě obvyklého ,,párového" využití se alternativně používal jeden motýlí meč v kombinaci s proutěným štítem. Podle některých teorií má záštita původ v koši evropských šavlí. Popisovaný exemplář sestává z páru zhotoveného tak, aby se obě “půlené" zbraně daly zasunout do jednoho pouzdra, v tomto případě velmi jednoduchého, zhotoveného z kůže. Masivní bronzové záštity vzbuzují důvěru, že by dokázaly ustát i razantní sek, dřevěné rukojeti nesou vypalovaný dekor propletených svastik s blahopřejným významem. Pochopitelně rukojeti na tomto exempláři rozměry odpovídají menší ruce, ostatně válečníci z jihu byli vždy menšího vzrůstu než seveřané. Čepele jsou těžké ,,tak akorát" - celá zbraň je skvěle vyvážená a velice ergonomická.

 

www.cold-steel.cz_Originál: Párové motýlí nože 蝴蝶雙刀 húdié shuāngdāo (pinyin), Jižní Čína -  19.stol. délka čepele 37,5 cm.

Originál: Párové motýlí nože 蝴蝶雙刀 húdié shuāngdāo (pinyin), Jižní Čína -  19.stol. délka čepele 37,5 cm.

 

Cold Steel: motýlí nože, délka čepele 38 cm

I v tomto případě se jedná o dva meče v jednom pouzdře, které je oproti popsanému originálu půlené, takže každá z čepelí v něm má svůj vlastní prostor. Poněkud obtížněji se z pochvy tasí, ale lze předpokládat, že to se používáním ochodí. Pochva je z poctivé, tlusté kůže a má pěkný design, vycházející z předloh historických originálů. Meče jsou o něco těžší, než popisované originály, ale stále se s nimi dá velice dobře pracovat. Rukojeti ovinuté tradičním způsobem stužkou se dobře drží a jejich rozměry odpovídají i proporcím osob vyššího vzrůstu. Celkově se jedná o masivnější, ale nikoliv humpoláckou variantu motýlích nožů, ostatně měl jsem v ruce originál totožné váhy i rozměrů. Plochá mosazná záštita charakteristické D-formy se neviklá, celá zbraň vykazuje známky kvalitního zpracování. Co se potenciální primární funkce coby zbraně, důvěřoval bych těmto motýlím nožům bez výhrad.

 

www.cold-steel.cz_Cold Steel: motýlí nože, délka čepele 38 cm.

Cold Steel: motýlí nože, délka čepele 38 cm.

 

Čínský meč ťien v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm

Dvoubřitá středohrotá čepel s bronzovou inlejí sedmi hvězd, mosazná cizelovaná garnitura, záštita dekorovaná motivem stylizované tygří hlavy, hlavice s motivempáru mýtických chimér. Jedná se - jako u převážné většiny originálů mečů Ťien - o zbraň s pádnou, těžkou čepelí, schopnou při dobré technice odetnout ruku v rameni. Takže žádné ohebné stanioly, vytvářející nezasloužený mýtus torza čínského meče. Rukojeť z tvrdého dřeva je skvěle ergonomická, takže váha zbraně nepředstavuje problém. Čepel je bezesporu funkční, ale její středové žebro je zvlněné, zjevně preciznost při výrobě nebyla prioritou, to je ostatně u pozdně Čchingských zbraní vcelku obvyklé

Poznámka:

Jedná se o velmi starý typ meče, pocházející z raného období Válčících států,první zmínka o nš´ěm je v ,,análech jar a podzimů Wu a Yue"( Wuyue Chunqiu 吳越春秋) z roku 522 př.n.l., který se mimo jiné jako čínský import v provedení z 6.-7.století nachází i v pokladnici Šósóin v Japonsku. Sedm hvězd symbolizovalo souhvězdí velkého medvěda a ochranu před různými pohromami, proto byl meč se sedmi hvězdami vnímán i jako prostředek taoistického exorcismu. Bývá spojován s Wu-dangskými styly kung fu.

 

www.cold-steel.cz_Čínské meče ťien – starožitné originály a moderní výrobky od Cold steelu.

Čínské meče ťien – starožitné originály a moderní výrobky od Cold steelu.

 

Čínský meč ťien v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm

Dvojbřitá středohrotá ke hrotu se mírně rozšiřující čepel s žebrem, s příslušenstvím ze vzácného dřeva, patrně palisandru vykládaného perletí s motivem meče a svitků, bambusů, pivoněk a slivoní s hmyzem a motýly, se stříbrným kováním s motivem stylizovaných draků a florálních akantů na podkladě propuncovaném vzorem ,,rybích jiker", bronzová záštita a hlavice  tausovaná stříbrem motivem starověkého maskaronu ,,taotie".

Poznámka: Čepel je z překládaného materiálu, což vedlo k vyčištění a homogenizaci ocele. Sváry překládání jsou místy zřetelné na povrchu čepele. To se projevilo v jejích lepších mechanických vlastnostech. Technologie prokování zhouby vytavené ocele je starší než použití vysokých pecí, rozšířených od 18.století, proto lze důvodně předpokládat, že čepel je starší než příslušenství meče, snad ještě z pozdního období Ming (1368 - 1644). Přes svůj neokázalý vzhled patrně vykazovala kvality, které přiměly majitele, aby jí dal doplnit luxusním příslušenstvím. Nejedná se toliko o kostýmní meč, ale skutečnou, výborně vyváženou zbraň, převyšující spíše prostřední kvality většiny mečů z druhé poloviny období Čching. Patrně náležela Mandžuskému šlechtici či mandarínovi (státnímu úředníkovi) vyššího ranku.

 

www.cold-steel.cz_Starožitné originály – nahoře čínský meč ťien剣 v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm a dole čínský meč ťien剣 v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm.

Starožitné originály – nahoře čínský meč ťien剣 v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm a dole čínský meč ťien剣 v provedení ,,meč se sedmi hvězdami´´七星剣, 19.stol., délka čepele 72 cm.

 

www.cold-steel.cz_Rukojeti čínských originálních mečů ťien.

Rukojeti čínských originálních mečů ťien.

 

Cold Steel: ťien,(,,gym sword") délka čepele 75 cm

Meč má pochvu a rukojeť zhotovenou z palisandru, příslušenství je zhotoveno z mosazi metodou přesného lití. Hlavice, záštita i kování pochvy nese dekor dračích delfínů nad zpěněnými vlnami, kanelovaná rukojeť mírně torpédovitého tvaru je radiálně kanelovaná a velice dobře sedí v ruce. Čepel je v rukojeti fixována kolíčkem, jako u japonských mečů, a hlavici ještě jistí mosazná matka, naštěstí nikoliv příliš rušivým dojmem, V případě tréningu seků doporučuji jí citlivě zalít vteřinovým lepidlem, rázy mívají tendenci matice uvolňovat a mohlo by dojít k ztracení příslušné součástky. Předpokládám, že kvalita oceli čepele (uhlíková 1060) bude v duchu nejlepších tradic Cold Steelu -  videa z testů ukazují, že ledacos usekne i vydrží. V každém případě se jedná o pohledný, svižný meč, se kterým je radost zacvičit. I zde se ukazuje, že dodržení tradiční formy dodává zbrani skvělou ergonomii, vytvořenou staletími.

 

www.cold-steel.cz_Meč Gym sword od CS.

Meč Gym sword od CS.

 

Cold steel: meč ťien, (,,Jade lion gym sword") délka čepele 76,5 cm

Tvarosloví tohoto meče nám může evokovat honosnou zbraň z období vlády dynastie Ming (1368 - 1644). Záštita a další součástky, precizně odlité tlakovým litím z mosazi, nese motiv mýtického lvíčka foo a stylizované lotosy. Kvalita lití je v tomto případě o poznání vyšší, než u druhého popisovaného meče z produkce Cold Steelu. Pochva je potažena tak zdařilou imitací typicky zeleně barvené rejnočí kůže, že jsem se zpočátku domníval, že se jedná o skutečnou přírodní kůži. Rukojeť potažená rejnočí kůží je zdařile ovinuta kulatou stužkou, čepel opět jištěna příčným kolíčkem. Čepel je ze svářkového damašku s čitelnou kresbou, předpokládám, že v obvykle vysoké kvalitě, pro Cold Steel příslovečné, Meč je opět skvěle vyvážen a jeho rukojeť ergonomická, určitě by se dal dobře použít i na testování seků na smotaných rohožích.

 

www.coldsteel.cz_Meč Jade lion gym sword od CS.

Meč Jade lion gym sword od CS.

 

Kopí zvané ,,tygří vidlice" húchá 虎叉, 19.stol.

Jedná se o klasickou zbraň, používanou mimo škol kung fu i v Čchingské armádě. Původně se snad mohlo jednat o speciální formu loveckého kopí na ochranu před velkými kočkovitými šelmami, později se stala tygří vidlice jednou z poměrně rozšířených dřevcových zbraní škol čínských bojových umění. Boční zahnuté hroty mohly účinně sloužit i k blokování útoků soupeřovy zbraně, snad i k jejímu zaklesnutí v případě potřeby.Tygří vidlice občas dosahují dosti velkých rozměrů, popsaný exemplář je spíše běžných proporcí. Zaujmou na něm dva detaily a to fakt, že boční hroty jsou plochého průřezu a že kónická tulej pro osazení ratiště, nemá otvor pro hřeb či jinou formu jištění k dřevěnému ratišti, to muselo být připevněno pouhým naražením. To jistě nebylo nejbezpečnější technické řešení.

 

www.cold-steel.com_Různé modely originálních čínských dřevcových dlouhých zbraní.

Různé modely originálních čínských dřevcových dlouhých zbraní.

 

Cold Steel- tygří vidlice

Opět se jedná o spíše menší rozměry, typické pro tuto zbraň. Hroty ,,vidlí " jsou v nejčastější formě průřezu zploštěného diamantu, povrchová úprava černěním působí elegantně a bezesporu chrání ocelový hrot před korozí. Tulej hrotu je fixována k hnědě mořenému ratišti z tvrdého dřeva pomocí šroubu. Je radost si z touto zbraní zacvičit.

 

www.cold-steel.cz_Kopí zvané ,,tygří vidlice" húchá – vpravo originál, vlevo výrobek od Cold steelu.

Kopí zvané ,,tygří vidlice" húchá – nahoře originál, dole výrobek od Cold steelu.

 

čínská šavle Dadao 大刀 kolem roku 1900, délka čepele 57,5cm

Hraněná rohovinová rukojeť delších rozměrů umožňuje poměrně dobře citem odhadnout vhodný úhel čepele při seku.  Typická zbraň rolnických milicí na ochranu před bandity. Kruhem na konci býval někdy provlečen šátek na matení soupeře během šermířského střetu. Obdobnými šavlemi byli z důvodu nedostatku palných zbraní vyzbrojeni ještě některé jednotky za druhé čínsko - japonské války 1937 - 1945 a kromě funkce zbraně sloužila ještě ve 20.století i k exekucím. To byla s největší pravděpodobností i role, pro kterou byl tento exemplář zhotoven, jak indikuje absence hrotu a spíše symbolická záštita ve formě písmene S.

 

www.cold-steel.cz_Několik modelů čínských originálních šavlí Dadao.

Několik modelů čínských originálních šavlí Dadao.

 

Cold steel: Ta dao (,,War sword") délka čepele

Jakkoliv zbraň působí mocným, impresivním dojmem, délka její zrcadlově vyleštěné čepele je ,,jen" 58,5 cm. To ostatně není neobvyklé i u řady originálů, které jsem měl možnost prozkoumat, i když existovaly i delší exempláře. Dřevěná rukojeť, potažená černěnou rejnočí kůží a ovinutá stužkou, sedí velmi dobře v ruce, Fortelná kožená pochva působí dobrým dojmem, zbraň se do ní částečně navléká ze hřbetní části a je jištěna dvěma pásky s patentkou, řešení, vyskytující se i u některých zkoumaných originálů. Testy seku, které v Čechách prováděl Martin Hradecký, potvrdili dojem, který meč (či spíše dvojruční šavle) vzbuzuje na první pohled - seká skvěle.

 

www.cold-steel.cz_Model War sword Ta dao od CS nahoře na fotografii, dole originální čínské  šavle Dadao.

Model War sword Ta dao od CS dole na fotografii, nahoře originální čínské  šavle Dadao.

 

www.cold-steel.cz_Různé varianty čínských originálních šavlí Dadao a model War sword Ta dao od CS.

Různé varianty čínských originálních šavlí Dadao a model War sword Ta dao od CS.

Odeslat článek známému   Vytisknout